Lådspegel gustaviansk
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OLOF WETTERBERG, tillskriven (mästare i Jönköping och Kalmar 1784 - 1803/10) lådspegel, gustaviansk, spegeldel med skuret krön i form av räfflad medaljong med Gustav III:s namnchiffer (med siffran 3) samt blad och blommor, bronserad, låddel med fyra lådor, senare bemålning i grönt och med floral dekoration (tidigt 1900-tal) nedersta lådan bär på undersidan stämplade G, höjd ca 57, bredd 37 samt djup 23 cm.
Längsgående spricka i låddelen, spegeldelen sitter löst, sannolikt yngre spegelglas samt bakstycke. Bruks och åldersrelaterat slitage.
450260
2017-04-01