Pipor 1800-tal delvis med silverfattning

Klubbat för:

3 600 SEK

2 000 SEK

PIPOR, 8 st, 1800-tal, varav 2 st sjöskum, delvis med skuren dekor, 4 st med silverfattning, bl.a. Johan Gustaf Åkerman (mästare Sthlm 1818-1856), A F Hellman (mästare Uppsala 1827-1844), A N (okänd mästare Örnsköldsvik 1854), delvis med rikt skuren dekor, bok om träskulptören och pipsnidaren Sophia Isberg medföljer

Skador och bucklor, en sjöskumspipa med löst munstycke

450753

2017-03-29