Kort utkast ti konung Gustaf Adolfs historia

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

E M FANT, & C C GJÖRWELL, Kort utkast til konung Gustaf Adolfs historia, intil dess deltagande i tyska kriget, 1630. (1)-2 stycket. Stockholm, Johan A. Carlbohm, 1784-85, titelbladet, vinjett med gravyr av Johan Fredrik Martin, föreställande kungen (finns även på 2 styckets titelblad), samtida hlfr band med guldornerad rygg.

Omfattande slitage på pärmar och rygg med veck, nagg och fläckar. Inlagan med fläcker och några veck. Ej genomgången.

450767

2017-03-29