Albrecht Dürer kopparstick
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALBRECHT DÜRER (Tyskland 1471-1528), The Bagpipe Player, 1514, signerad med monogram och daterad i plåten, kopparstick, bladstorlek ca 11,5x7,2 cm, senare avdrag. Medföljer kopia av samma motiv, spegelvänd, med gravörens namn (otydligt) samt datering 1579 i plåten
(2)
LITTERATUR: Bartsch 91, Meder 90, Hollstein 90
Ojämnt beskuren innanför plåtkanten, skador, lagningar, mindre pappersförluster
450926
2017-03-29