Tallrikar Kina 1700-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), imari, dekor av kartusch med sångfågel i körsbärsträd i underglasyrblått, järnoxid samt guld, brättet med krysantemum, diameter ca 22,5 cm
Vissa med stjärnsprickor i spegeln (4), en med kantlagning, en med glasyrspricka vid kanten
450956
2017-03-30