Fonograf Edison ur privat samling

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

FONOGRAF, Edison, omkring 1900, "Edison Standard Phonograph modell D", svartlackerat gjutjärn, ekfodral med lös huv, tratt i svartlackerad plåt med bronserade detaljer, med stängd huv, höjd ca 27, 35x24 cm, 3 st rullar medföljer

PROVENIENS: Karl-Gustaf Guldbrands samling

Bruksslitage

451719

2017-04-01