Arabiaservis "Kosmos"

Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis
Arabiaservis

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 000 SEK

GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, servisdelar "Kosmos", 46 dlr, stengods, Arabia, omfattande 12 mattallrikar (diameter 25,5 cm), 16 assietter (diameter 20 cm), 2 ovala uppläggningsfat, tre runda skålar i fallande storlek, sockerskål och gräddkanna, 10 muggar med fat, 1 kopp med fat. Modellen formgiven 1962.

Lättare bruksslitage, två muggar med nagg, fat till två muggar saknas, ett fat och en assiett med nagg.

452069

2017-04-03