Boris Stojkov skulptur

Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur
Boris Stojkov skulptur

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

BORIS STOJKOV (1925-1982), skulptur, egen ateljé 1972, täsockeln signerad och daterad B Stojkov 1972, höjd med sockel ca 47,5 cm
HISTORIK: Boris Stojkov, född i forna Jugoslavien, kom till Sverige omkring 1950. I början av 1960-talet fick han plats som assistent till Bengt Berglund vid Gustavsberg där han även formgav en egen serie figurer kallad "Boris". Han arbetade även en kortare period för Rörstrand. Från omkring 1970 slutade Boris med sina uppdrag för Rörstrand och ägnade sig istället åt skulptur i trä, sten, horn och keramik.

Bränningsdefekter

452288

2017-04-04