Durupt La Gravure med etsningar och ramad grafik

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MED ORIGINALGRAFIK. DURUPT, PAUL DE. La Gravure sur Cuivre. Le burin, l´eau-forte, la pointe-sèche, le vernis-mou, l´aquatinte, la manière noire. Suivis de l´Héliogravure au grain de résine et de l´Impression en Taille-douce en noir et en couleurs. Paris, La Tradition, 1951.

12mo (190x120 mm). Med 7 signerade originaletsningar i texten av de Josso, Humbert, Leroy, Berthommé Saint-André, Serres, Viiralt och Nourrisson, samt en svit av 7 ramade och signerade heliogravyrer av samma konstnärer, varav 6 är ramade.
Upplaga tryckt i 300 exemplar, detta nr 56 på velin d´Arches.

6 st ramade, mått 175x100 mm för bladet, med ram ca 350x250 mm.1 bok och 6 ramar.

452401

2017-04-08