Konkret Oscar Reutersvärds samling

Klubbat för:

3 000 SEK

2 000 SEK

KONKRET REALISM - UTSTÄLLNINGSKATALOG BL.A. BAERTLING. Konkret Realism. Baertling, Jacobsen, Mortensen. Stockholm, Åke Nyblom & Co Boktryckeri AB, 1956. Utställningskatalog från Liljevalchs konsthall i Stockholm mars - april 1956. Kat. nr 219.
4to (28x21,5 cm).Innehåller 6 original serigrafier, två av varje konstnär. Tryckt i 2700 exemplar
Originalomslag.
MASKINSKRIVET BREV och undertecknat Olle Baertling.
Paris 15 okt 1955 samt ett egenhändigt skrivet och undertecknat brev 27 februari 1954, rörande Liljevalchs-utställningen "Konkret Realism" 1956

PROVENIENS: Konstnären Oscar Reutersvärd

smärre skador

452539

2017-04-29