Himmelssäng/stolpsäng
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HIMMELSSÄNG/STOLPSÄNG, gustaviansk stil, bemålad och patinerad, träskurna sänggavlar, svarvade stolpar sänghimmel i trä med infällda dekorationsmålade dukar, kappa av textil, höjd ca 200 (88+112), 203 x 98,5, bäddmått ca 190 x 90 cm
PROVENIENS: Under ena sänggaveln är följande inskription skuren: "Anno 1930, i sitt fyrtionde levnadsår, snidade Magnus Björnstjernas hustru Ingeborg Tamm denna säng sig till ett viloläger för ålderns tid" samt Ingeborg Björnstjernas monogram
Bruksslitage
452889
2017-04-09