Himmelssäng/stolpsäng

Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng
Himmelssäng/stolpsäng

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HIMMELSSÄNG/STOLPSÄNG, gustaviansk stil, bemålad och patinerad, träskurna sänggavlar, svarvade stolpar sänghimmel i trä med infällda dekorationsmålade dukar, kappa av textil, höjd ca 200 (88+112), 203 x 98,5, bäddmått ca 190 x 90 cm

PROVENIENS: Under ena sänggaveln är följande inskription skuren: "Anno 1930, i sitt fyrtionde levnadsår, snidade Magnus Björnstjernas hustru Ingeborg Tamm denna säng sig till ett viloläger för ålderns tid" samt Ingeborg Björnstjernas monogram

Bruksslitage

452889

2017-04-09