Väggpendyl empire Dahlström
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D, verksam 1792-1829), träskuret fodral, förgylld, krönet med genombruten växtornamentik och lyra, parställda fåglar, urtavla med arabiska siffror, slagfunktion, höjd ca 90, bredd 56 cm
Lagningar, skador, lös dekordel, nyckel saknas
453013
2017-04-10