Gallerskål Flora Danica Kunglig Dansk

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, gallerskål, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, Danmark, genombruten, modellnummer 3532, polykrom dekor av växter ur den danska floran, delvis i relief, förgylld kant, grenformade hänklar, höjd ca 9, längd ca 22 cm

En hänkel med smärre färgbortfall

453115

2017-04-06