Gallerskål Flora Danica Kunglig Dansk
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, gallerskål, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, Danmark, genombruten, modellnummer 3532, polykrom dekor av växter ur den danska floran, delvis i relief, förgylld kant, grenformade hänklar, höjd ca 9, längd ca 22 cm
En hänkel med smärre färgbortfall
453115
2017-04-06