Brittisk flintlåspistol
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, engelsk, signerad In Henshaw, (John H) daterad 1763, pipa med otydligt namn över kammarstycket och kontrollstämplar, kaliber ca 15,5 mm, signerat lås, helstock i valnöt med beslag och tumplåt i silver, längd 36 cm
lagad kolvbräcka, smärre stocklagning runt låset
453207
2017-09-24