Stolar, gustvianska av Lars Söderholm

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, av Lars Söderholm (stolmakare i Stockholm, mästare ca 1785, burskap 1790-1794), en signerade LSH samt spår av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, hörnfleuroner, kannelerade ben, bemålade i pärlgrått

Slitage

453264

2017-04-08