Johan Åkerblad spegel

Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel

Klubbat för:

12 000 SEK

15 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ under krona och AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), Stockholms hallstämpel 1789, träskuren dekor, delat spegelglas, det undre fasettslipat, originalbakstycke, ca 160x61,5 cm

Åldersrelaterat slitage, senare förgyllning, senare spegelglas, lagningar

453349

2017-04-08