Samlingar för Nordens fornälskare Sjöborg 3 vol

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

(3). SJÖBORG, N. H. Samlingar för Nordens fornälskare, innehållande inskrifter, figurer, ruiner, verktyg, högar och stensättningar i Sverige och Norrige, med planscher. I-III. Stockholm (Fr. B. Nestius - J. Hörberg) 1822-30.

4:o. 1 kolorerad kopparstucken frontispis Elias Martin ("Runsten i parken vid Dagsnäs"), 1 litograferat titelblad (i del 2), 1 litograferad frontispis, graverad extraplansch "Saleby-stenen vid Dagsnäs", 138 delvis dubbelsidiga litograferade planscher, flertalet i del I kolorerade (alla, delvis dubbelnumrerade).
Samtida skinnband, rikt guldornerade ryggar, gula snitt. Exlibris Forsmarks bibliotek. 3 vol.

Komplett exemplar med den av Elias Martin graverade frontispisen till del I (Runsten i parken vid Dagsnäs), vilken ofta saknas, samt den graverade extraplanschen Salebystenen vid Dagsnäs i del I.

Något nötta band, 2 delar med skeva pärmar, vissa skador på hörnen. Planscher delvis fläckade, första frontispisen med litet veck, några fuktränder, text med fuktrand, speciellt i del 3.

453525

2017-04-08