Poul Kjaerholm, "PK-51", matbord

Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

POUL KJAERHOLM, "PK-51", matbord/arbetsbord, E. Kold Christensen, Danmark, formgivet 1957, skiva i ask, ben i mattförkromat stål, med E. Kold Christensens märke, höjd 69, 204 x 102 cm

Enligt uppgift inköpt via Ole Palsby, Danmar, 1970-tal

Slitage, smärre torrspricka, märken och repor. Lösa skurvar till att fästa skivan medföljer

454013

2017-04-10