Sjöofficerssabel
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets mitt, för sjöofficer, skålslipad Hafström-klinga, parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet över ankare och lagerkvistar, nätskuren kavel, nitknapp med grevligt monogram, svart lädelbalja med två förgyllda mässingsbeslag dekorerade med ankare, eldrör, kaveldun treudd mm, längd 88 cm
454099
2017-09-24