Sjöofficerssabel

Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel
Sjöofficerssabel

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets mitt, för sjöofficer, skålslipad Hafström-klinga, parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet över ankare och lagerkvistar, nätskuren kavel, nitknapp med grevligt monogram, svart lädelbalja med två förgyllda mässingsbeslag dekorerade med ankare, eldrör, kaveldun treudd mm, längd 88 cm

454099

2017-09-24