Mandelgrens Monuments Scandinaves
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MANDELGREN, NILS MÅNSSON. Monuments Scandinaves du moyen age. Avec les peintures et autres ornements qui les décorent. Paris (1855)-62.
Elefantfolio. (16) s. 40 lit. plr., varav 14 i färg (alla, delvis brunfläckade, 3 hårdare, 2 planscher marg.lagade).
Nött brunt samtida hfrbd, guldornerad rygg m. sex upphöjda bind, skadad i nedre del, defekt titelfält. Titelblad skuret o. upopfodrat. Något brunfläckad. Exlibris Jonathan Peckover.
Allt som utkom av N. M. Mandelgrens monumentala arbete, tryckt med franska statsmedel och dedicerat till Napoleon III.
Elefantfolio. (16) s. 40 lit. plr., varav 14 i färg (alla, brunfläckad, 3 plr hårdare, 2 plr m. marg.lagningar.).
Nöttsamtida brunt hfrbd, guldornerad rugg m. sex upphöjda bind, skador i nedre fält, defekt titelfält. Titelblad skuret o. uppfodrat. Något brunfläckad. Exlibris Jonathan Peckover.
,
Se text
454233
2017-04-28