9 kartor över Sverige mest ur Hermelins atlas
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTOR BL.A. UR HERMELINS ATLAS (9). 9 delvis kolorerade graverade kartor, ur Hermelin, 1790-tal - 1810 och lantmäterikartor. Över Wärmeland (2 exemplar), Wästmanland, Nerike (2 exemplar), Nyköping, Skaraborg, Gästrikland och Cronstedt, Geometrisk charta öfver Gästrikland. 1789 (Gillberg efter Insulander).
Fläckar, revor, skador, samtliga rullade, veck, skurna inom plåtkant
454358
2017-04-11