9 kartor över Sverige mest ur Hermelins atlas

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KARTOR BL.A. UR HERMELINS ATLAS (9). 9 delvis kolorerade graverade kartor, ur Hermelin, 1790-tal - 1810 och lantmäterikartor. Över Wärmeland (2 exemplar), Wästmanland, Nerike (2 exemplar), Nyköping, Skaraborg, Gästrikland och Cronstedt, Geometrisk charta öfver Gästrikland. 1789 (Gillberg efter Insulander).

Fläckar, revor, skador, samtliga rullade, veck, skurna inom plåtkant

454358

2017-04-11