Fant Scriptores rerum Svecicarum 2 vol

Klubbat för:

300 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

FANT, ERIC MICHAEL (UTG.) (2) Scriptores rerum Svecicarum medii aevi ex schedis praecipue Nordinianis collectos dispositos ac emendatos. Ed. E. M. Fant - E. G. Geijer - J. H. Schröder. I:1-2 (mer utkom). Uppsala 1818.
Folio.
Senare ljusbruna hfrbd, inre denteller, kantförgyllning, rygg med guldornerad och blindpressad dekor och fem upphöjda bind, marmorerat snitt. På främre pärmen Fredrik Vult von Steyerns guldpressade exlibris (Hedberg).

Initiativtagaren till arbetet, E. M. Fant, hann endast medverka i denna del I. Arbetet omfattar gamla texter från svensk ,edeltid, på svenska och latin.
Gustaf Ridderstolpe (1785-1845), friherre, kammarherre och hovmarskalk. Hans efterlämnade boksamling såldes hos oss 1845. (Carlander III s. 328).

Zustandsbeschreibung

Ej genomgångna. Band något nötta, skada i övre kant, blekta ryggar, några lagningar i text.

454588

2017-04-12