Dahlberg text ur Huldbergs upplaga 2 vol
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
DAHLBERG, ERIK (2). Text ur Suecia, Antiqua et Hodierna, Huldbergs, utan år (ca 1840-50).
Samt Text, Stockholm 1899.
Folio. Senare ljusbruna hfrbd, inre denteller, kantförgyllning, rygg med guldornerad och blindpressad dekor och sex upphöjda bind, marmorerat snitt. På främre pärmen Fredrik Vult von Steyerns guldpressade exlibris (Hedberg). Med kassetter med guldornerade ryggar. 2 vol.
Ej genomgångna. Vissa skador på banden. Kassetter skadade.
454590
2017-04-12