Spegel rokoko förgylld
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, 1700-tal, rokoko, dekor i pastellage föreställande blommor, rocailler och akantusblad, förgylld med polerat guld och slagmetall, ramen med kantglas, senare kvicksilverfolierat glas, höjd ca 123, bredd ca 52 cm
Smärre sprickor i pastellage, mindre lagningar på spegelns baksida, skador på kantglas
454686
2017-04-14