Salongsbord Ekolsunds slott

Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott
Salongsbord Ekolsunds slott

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft, mahogny samt intarsia, blindlådor, två lådor, benens avslut med lejontassar, skurna och förgyllda, höjd 78 cm, längd 97 cm, (totalt 153 cm), bredd 72 cm.

Proveniens: Släkten Seton, Ekolsunds slott, därefter i arv.

Skiva med lagning, smärre slitage, nyckel saknas.

454800

2017-04-13