Salongsbord Ekolsunds slott
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft, mahogny samt intarsia, blindlådor, två lådor, benens avslut med lejontassar, skurna och förgyllda, höjd 78 cm, längd 97 cm, (totalt 153 cm), bredd 72 cm.
Proveniens: Släkten Seton, Ekolsunds slott, därefter i arv.
Skiva med lagning, smärre slitage, nyckel saknas.
454800
2017-04-13