Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtöljer, 1 par, formgivna 1923, utförda till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd plysch, brickmärkta 4 resp. 5, sitthöjd ca 43, höjd 87 cm
PROVENIENS: Stockholms Konserthus
Slitage, renoverade
454952
2017-04-14