Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtöljer, 1 par, formgivna 1923, utförda till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd plysch, brickmärkta 4 resp. 5, sitthöjd ca 43, höjd 87 cm

PROVENIENS: Stockholms Konserthus

Slitage, renoverade

454952

2017-04-14