Sengustaviansk byrå av Anders Scherling
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDERS SCHERLING (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), sekretär, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad ASL i lådas ovankant, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, klaff med skrivinredning, höjd
Stenskiva saknas, renoverad, kompletterad, fanérskador, åldersrelaterat slitage
454966
2017-04-14