Sengustaviansk byrå av Anders Scherling

Klubbat för:

9 000 SEK

15 000 SEK

ANDERS SCHERLING (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), sekretär, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad ASL i lådas ovankant, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, klaff med skrivinredning, höjd

Stenskiva saknas, renoverad, kompletterad, fanérskador, åldersrelaterat slitage

454966

2017-04-14