Lily Wrangel Christie oljemålning
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LILY WRANGEL CHRISTIE (1861-1948): Säckpipespelare, signerad Lily Wrangel, olja på duk, ca 65x46 cm,
HISTORIA:
Den i Västerås födda Lily Wrangel studerade på Konstakademien i slutet av 1880-talet, men genom sitt giftermål med den engelske konstnären Robert Christie 1898 kom hon att lämna Sverige och bosätta sig i England. Där blev hon känd främst för sitt genre-, porträtt- och stillebensmåleri.
455045
2017-04-14