Värja för ämbetsman

Värja för ämbetsman
Värja för ämbetsman
Värja för ämbetsman
Värja för ämbetsman
Värja för ämbetsman
Värja för ämbetsman

Såld för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VÄRJA, svensk, för ämbetsman, klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt a clavier dekorerad med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med två förgyllda och graverade mässingsbeslag, längd 95 cm
Proveniens Rashammar

baljans söm sprucken

455071

2017-09-24