Värja för ämbetsman
Klubbat för:
2 400 SEK
3 000 SEK
VÄRJA, svensk, för ämbetsman, klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt a clavier dekorerad med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med två förgyllda och graverade mässingsbeslag, längd 95 cm
Proveniens Rashammar
baljans söm sprucken
455071
2017-09-24