Design Elsi Borelius fat
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
800 SEK
ELSI BORELIUS (1908-2001), fat, glaserat lergods, signerad elsi samt 36., diameter 28 cm
HISTORIK:Elsi Bourelius utbildade sig vid Konstfack i Stockholm omkring 1930 och praktiserade vid Steninge Keramik och Gabriel-Verken. Från 1935 drev hon egen verkstad i Stockholm och Skåne.
PROVENIENS: Inga-Britt Lindh
455125
2017-04-20