Design Elsi Borelius fat

Design Elsi Borelius fat
Design Elsi Borelius fat
Design Elsi Borelius fat
Design Elsi Borelius fat
Design Elsi Borelius fat
Design Elsi Borelius fat

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

800 SEK

ELSI BORELIUS (1908-2001), fat, glaserat lergods, signerad elsi samt 36., diameter 28 cm
HISTORIK:Elsi Bourelius utbildade sig vid Konstfack i Stockholm omkring 1930 och praktiserade vid Steninge Keramik och Gabriel-Verken. Från 1935 drev hon egen verkstad i Stockholm och Skåne.
PROVENIENS: Inga-Britt Lindh

455125

2017-04-20