Veslen Entr´acte I-II, signerade litografier

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VESLEN, BÖRJE (2). Entr´acte. (I) - II. 1944-45.

4:o. 44 litografier, varav 41 signerade (alla). Omslag och ryggar medbundna.
Välbevarat mörkgrönt hfrbd, rygg med fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskurna. (K. Hässlers bokbinderi Stockholm.) Upplaga tryckt i 200 nr. ex., dessa nr 133 resp. 000.

Del I med dedikation från författaren till Bertil Bull Hedlund på smutstitelbladet.

Se text

455143

2017-04-18