Cecilia Koch teckningar delvis i färg 1700-1800tal
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TECKNINGAR. KOCH, CECILIA (andra halvan av 1700-talet - början av 1800-talet). Samling teckningar. 23 blad., varav 5 i akvarell. Varierande format och teknik, blyerts, tuschlavyr. Delvis signerade o. daterade 1802-03.
Nötta i marginalerna, enstaka fläckar. I nött pappomslag med delvis defekta knytband.
Medföljer delvis söndrig ambrotypi föreställande Cecilia Koch.
Teckningar, skisser, föreställande ansikten, händer, landskap, blommor med mera.
Se text
455151
2017-04-19