Design Birger Kaipiainen relief Arabia
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), fat, Arabia, Finland, glaserat stengods på träplatt, dekor i form av fågel mot spegelglas med pärlor i relief, signerat KAIPIAINEN ARABIA, höjd 22 cm
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh
Spegel med bortfall, näbb med nagg
455234
2017-04-20