Design Birger Kaipiainen relief Arabia

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BIRGER KAIPIAINEN (Finland, 1915-1988), fat, Arabia, Finland, glaserat stengods på träplatt, dekor i form av fågel mot spegelglas med pärlor i relief, signerat KAIPIAINEN ARABIA, höjd 22 cm
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh

Spegel med bortfall, näbb med nagg

455234

2017-04-20