Design Nanny Still vaser
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NANNY STILL (Finland 1926-2009), 1+4+5 vaser "Saturnus", Rihimäki, Finland, formgiven 1961, svagt blekgul resp ljusblå glasmassa, signerad NANNY STILL RIHIMÄEN LASI OY, höjd 5-7 cm, medföljande klotformad ljusblå vas
HISTORIK: I produktion 1961-68
LITTERATUR: Finlands glasmuseum, "Nanny Still - 45 år av formgivning", Riihimäki 1996, katalognr. 71
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh
455291
2017-04-20