Design Nanny Still vaser

Design Nanny Still vaser
Design Nanny Still vaser
Design Nanny Still vaser
Design Nanny Still vaser
Design Nanny Still vaser
Design Nanny Still vaser

Klubbat för:

6 000 SEK

2 000 SEK

NANNY STILL (Finland 1926-2009), 1+4+5 vaser "Saturnus", Rihimäki, Finland, formgiven 1961, svagt blekgul resp ljusblå glasmassa, signerad NANNY STILL RIHIMÄEN LASI OY, höjd 5-7 cm, medföljande klotformad ljusblå vas
HISTORIK: I produktion 1961-68
LITTERATUR: Finlands glasmuseum, "Nanny Still - 45 år av formgivning", Riihimäki 1996, katalognr. 71
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh

455291

2017-04-20