Rodhe/ Pehrson Konkret Oscar Reutersvärds samling

Klubbat för:

1 300 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

LENNART RODHE (1916-2005): (5) Kompositioner, signerade, collage, färgserigrafier, offset (julkort), bladmått 15x10 cm resp 14x20, 11x15, 8x25 (mittveck) samt 9,5x29 cm (mittveck),
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005): (3), Komposition (julkort), signerad och daterad -61, färgserigrafi, 18x29,5 cm (mittveck), utställningskatalog samt vernissagekort "Galerie Blanche", 1954, med ett originallitograferad omslag, 363/600, varierande mått,

PROVENIENS: Konstnären Oscar Reutersvärd

Kuntoraportti

1 med veck, ytmärken,

455315

Päivämäärä:

2017-04-29