Design Berndt Friberg skålfat Gustavsberg

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BERNDT FRIBERG (1899-1981), 2 st skålfat, Gustavsberg, 1968 resp 1967, stengods, harpälsglasyr, varav den ärtgröna med geometrisk dekor, signerade Friberg studio J (bruna) samt I (ärtgröna), höjd ca7,5 vardera, diameter 22-25 cm
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh

455574

2017-04-20