Design Berndt Friberg skålar Gustavsberg
2017-04-20
455578
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BERNDT FRIBERG (1899-1981), 3 st skålar, Gustavsberg, 1965 resp 1968 resp 1970, stengods, blank glasyr, signerade Friberg studio L resp J resp G, höjd ca 6,5-7-8, diameter 11-11,5-12 cm
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh