Richelet Dictionnaire francoise 1759 3 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

FRENCH DICTIONARY (3). RICHELET, PIERRE. Dictionnaire de la langue françoise, ancienne et moderne... I-III. Lyon (chez les freres Bruyset) 1759.
Folio (390x260 mm.) Samtida hfrbd, guldornerade ryggar med upphöjda bind, svarta titeletiketter, pärmar med marmorerat papper. 3 vol.

Nötta band, vissa skador på rygg, text något fläckad, veck, 2 titelblad med mindre hål, ett med överstruken namnteckning, några lagningar.

455686

2017-04-16