Ljusstakar 1 par skålar vaser 1 par silver

Klubbat för:

2 000 SEK

Schätzwert

1 600 SEK

Beschreibung

LJUSSTAKAR, 1 par, SKÅLAR, 3 st., VASER, 1 par, silver, ljusstakarna av sterlingsilver med fyllning, höjd 8 cm, tumlare stämplad C. F. Carlman, Stockholm 1951, diameter 6 cm, vikt 44 g, skål med Danmarks krönta riksvapen i emalj, Köpenhamn 1930, diameter 8 cm, höjd 2 cm, vikt 48 g, rund skål med profilerad kant, stämplad Birmingham 1899, höjd 8,5 cm, diameter 10 cm, vikt 160 g, två vaser stämplade 1920, höjd 9,5 cm, vikt 51 g

Zustandsbeschreibung

ljusstakarna med skador tumlaren med inskription i botten skålen Birmingham med bristningar vid mynningen

455812

2017-04-23