Kanalprojekt 1840.
Klubbat för:
750 SEK
1 000 SEK
KANALPROJEKT 1840. EDSTRÖM, J. Karta öfver stamleden till norra canalsystemet med föreslagne canalutgreningar. Ur de af öfverste lieut. och ridd. J. Edström deröfver upgjorde kartverk och under dess inseende sammandragen af dess éléver C. W. Fröman och L. P. Hellström 1840. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner/Generalstabens Litografiska Anstalt, 1841.
Tvär folio. C:a 365 x 605 mm. Litograferat titelblad, tryckt, textblad, litograferat dedikationsblad, dito tabellblad, 9 litograferade kartblad. Samtida halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Nött, ryggen trasig. Främre omslaget medbundet. Fuktfläckar och några papperslagningar.
455910
2017-04-16