Design Emile Gallé parfymflakong

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

EMILE GALLÉ (Frankrike 1846-1904), flakong/refraicheur, glas, Nancy, signerad Gallé på livet, överfång med etsad dekor av blommor i violett och mossgrönt mot ljusrosa fond, metallmontering, höjd 12 cm.
PROVENIENS: Inga-Britta Lindh

Pump saknas, funktion ej testad, obetydligt nagg på en av de gröna bladen på livet

455926

2017-04-20