Lennart Olson mfl Oscar Reutersvärds samling

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LENNART OLSON (1925-2010): "Tio fotografer", signerad och daterad på baksidan Lennart O. 59, på baksidan, fotografi (skickad som kort, med frimärken), 10x20,5 cm, kort och fotgrafier medföljer av: LENNART AF PETERSENS, 15x11,5 cm, LÜFTI ÖZKÖK (porträtt av André Btreton), 10x15 cm, LAZLO J BOGARDI, 15,5x11 resp 14x10

PROVENIENS: Konstnären Oscar Reutersvärd

HISTORIA:
Tio fotografer var en grupp av svenska fotografer som 1958 bildade ett framgångsrikt fotografkollektiv och något senare bildbyrån Tiofoto.
De tio medlemmarna och grundarna var:
Sten Didrik Bellander
Harry Dittmer
Sven Gillsäter
Hans Hammarskiöld
Rune Hassner
Tore Johnson
Hans Malmberg
Pål-Nils Nilsson
Georg Oddner
Lennart Olson

Oramade, veck, skador

455983

2017-04-29